.

 .

 

rekonstrukce panelového domu . Nové Město na Moravě 

architektonická studie rekonstrukce fasád panelového domu v Nového Města na Moravě  

Revitalizace panelových domů a celých sídlišť se rozjela ve velkém. Bohužel mnohé úpravy jsou živelné, neodborné, stavebně a ekonomicky nepromyšlené. Někteří investoři se  pustili do přestavby panelových domů „poučeni“ šmoulí pestrobarevnou a nekvalitní výstavbou rodinných domů. Se zateplováním fasád a nástavbou dalších pater se snažili panelák ozvláštnit, změnit k nepoznání. Je to podobně úspěšná snaha, jako když si sedmdesátiletá dáma začne hrát na „diblíka“. Vrstvou barviček na fasádě, nalepením dlouhých řas nebo přišpendlením příčesků se nezmění na dívenku. Naopak získá nepatřičný a nedůstojný vzhled. Ani panelákům komedie nebo parodie nesluší. Měly by pravdivě přiznat jak svoji podstatu pramenící z konstruktivismu, tak i dobu přestavby či nástavby. Hodnota těchto domů je v jejich pravdivosti, geometrické střízlivosti a vysoké míře kultivovanosti. Pokud se proměňují, pak by to měly činit ohleduplně ke své vlastní podobě, s pohledem do budoucna, ne zpátky do historie tak, aby změny byly posunem k lepšímu, a ne trapně komické.

Vůči panelákům může mít člověk řadu námitek, ať už se jedná o kvalitu provedení, nebo řešení veřejného prostoru, ale samotná tvarová strohost nemůže být předmětem nějakého znepokojení. Je to univerzální tvar, který nepotřebuje vylepšovat. Jakmile se začnou paneláky omalovávat jako hračky, stávají se z nich jiné domy, než ze své podstaty jsou. Je to špatné, jde o základní nepochopení jejich kvality. Jejich podstata by měla být spíš rozvíjena a neměly by být degradovány na legrační domy. Panelákům škodí nepromyšlené způsoby, laciná podbízivost a předstíranost výrazu.

Současné bytové domy jsou na první pohled možná architektonicky atraktivnější, ale kvalita mnohých dispozic je opravdu nízká. Maximálně úsporné dispozice panelových domů jsou však mnohdy kvalitně a nadčasově vyřešené. Mezi nejčastěji zmiňované architektonické nedostatky panelových domů patří nedbale provedené stavebně-architektonické detaily (umakartová bytová jádra, podlahové krytiny, vestavný nábytek, vnitřní dveře, . . .), unifikované vnitřní uspořádání a nedostatek úložných prostor. Při pohledu z venku jsou to pak monotónní fasády a někdy příliš velké hmotové měřítko staveb jako celku. To vše jsou ale problémy, které lze řešit.

 Nevhodné „ozvláštňování“ barvami a prapodivnými prvky domy nepolidšťuje, ale zesměšňuje nepochopením jejich podstaty.

| výběr z textů – Josef Pleskot, Ladislav Lábus, Cyril Říha, Věra Konečná, Petr Volf, Jana Menšíková |

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.